• nedjelja, 28 jun 2026

Dodijeljene nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi

Dodijeljene nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi

Podgorica, (MINA) – Ovogodišnji dobitnici nagrada za najbolje prakse u javnoj upravi svojim rezultatima pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu.

 

To su saopštili iz Ministarstva javne uprave (MJU), koje je dodijelilo nagrade pojedincima i timovima za najbolje prakse u javnoj upravi.

 

„Nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi predstavljaju priznanje za izvrsnost, odgovornost i posvećenost službenika koji svojim radom unapređuju kvalitet javnih usluga i doprinose modernizaciji institucija“, kaže se u saopštenju. 

 

Navodi se da istovremeno te nagrade potvrđuju da su znanje, integritet, inovativnost i timski rad pokretači uspješnih reformi i evropskog razvoja Crne Gore.

 

„Ovogodišnji dobitnici priznanja, nagrađeni povodom Međunarodnog dana javne uprave, svojim rezultatima pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu“, ističe se u saopštenju.

 

Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da priznanja predstavljaju potvrdu njihovog predanog, odgovornog rada, ali da najveće nagrade ne dodjeljuju komisije.

 

„Najveće nagrade donosi osjećaj da ste danas bolji nego juče, da ste ostavili trag i doprinijeli nečemu što je veće od svakog pojedinca. Taj osjećaj ne može se dodijeliti odlukom – on se zaslužuje radom, odgovornošću i integritetom“, poručio je Dukaj.

 

On je naglasio da nagrađeni svojim primjerom pokazuju da se izvrsnost u javnoj upravi gradi svakodnevnim radom, profesionalnošću i spremnošću da se građanima pruže kvalitetnije i dostupnije usluge.

 

Na svečanosti su uručene pojedinačne i timske nagrade za najbolje prakse u javnoj uprave. 

 

Pojedinačna priznanja dodijeljena su Šćepanu Tošiću iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja za razvoj usluge virtuelnog asistenta (chatbot), koji građanima olakšava pristup informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja, Mariji Tomović iz Ministarstva kulture i medija za portal za elektronsko podnošenje prijava na konkurse Ministarstva.

 

Navodi se da su pojedinačna priznanja dobili i Granica K. Petrić iz Ministarstva evropskih poslova za projekat EUTrack - digitalizaciju monitoringa procesa pristupanja Evropskoj uniji (EU),  kao i Željko Tomović iz Ministarstva ekonomskog razvoja za doprinos privremenom zatvaranju pregovaračkog poglavlja 28.  

„Pojedinačna nagrada  dodijeljena je i Ivani Mrvaljević iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za doprinos realizaciji Reformske agende Crne Gore kroz projekte EPALE i AI Agenda, Slavojki Šuković iz Ministarstva zdravlja za doprinos aktivnostima pregovaračkog procesa i Mariji Mrvaljević iz MJU za doprinos usvajanju Zakona o slobodnom pristupu informacijama“, kaže se u saopštenju.

 

Kako je saopšteno, nagrade za timski rad uručene su timu MJU i Glavnog grada Podgorica, koji čine Maja Dragojević, Ljiljana Gligorović, Nevenka Kavarić, Boris Pajović, Zlata Pelević Racković, Milojka Popović i Lejla Katana Perazić, za unapređenje međuopštinske saradnje i pristupanje jedinica lokalne samouprave jedinstvenom sistemu za elektronsku razmjenu podataka JSERP (novi X-Road).

 

„Priznanje je dobio i tim za projekat Teleoftamologija, koji čine Tomislav Šimun iz Doma zdravlja Podgorica, Marijan Marijanović iz Ministarstva zdravlja, Jelena Radović iz Kliničkog centra Crne Gore i Danilo Drobnjak iz Ministarstva zdravlja“, dodaje se u saopštenju.

 

Iz MJU su kazali da su za razvoj sistema eDijagnostika nagrađeni Marijan Marijanović iz Ministarstva zdravlja, dr Dijana Račeta Mašić, dr Marija Abramović, Tamara Tapušković i Armin Muhović iz Kliničkog centra, Veljko Glavičić iz Opšte bolnice Bar i Rade Milović iz Doma zdravlja Podgorica.

 

Oni su dodali da je priznanje za projekat „PAR4EU: Od koordinacije do rezultata“ dobio tim MJU koji čine Zorica Zeković, Nevena Zindović Rabrenović, Ljubica Radaković, Stela Bobot i Milena Popović Glavatović.

 

„Nagrađen je i tim Glavnog grada Podgorica -  Slađana Anđušić, Ksenija Borilović i Danilo Vučinić - za doprinos osvajanju titule Evropske prijestonice mladih 2028“, rekli su iz MJU.

 

Kako su rekli, priznanje je uručeno i Emiliji Knežević i Ivani Peulić iz Opštine Herceg Novi za jačanje međunarodne saradnje i procesa evropskih integracija kroz implementaciju EU projekata i međunarodnih partnerstava SINERGY, GREENSMES i CIRCUS.

 

Iz MJU su naveli da je specijalna nagrada, priznanje za strateški doprinos digitalnoj transformaciji, sajber bezbjednosti i evropskim integracijama, pripala Jeleni Knežević iz tog Vladinog resora.

 

„Ovogodišnji dobitnici priznanja još jednom su potvrdili da uspješne reforme počivaju na ljudima - njihovom znanju, integritetu i spremnosti da javni interes stave na prvo mjesto. Upravo zato ova priznanja nijesu samo nagrada za ostvarene rezultate, već i poruka da izvrsnost treba prepoznati, istaći i promovisati kao vrijednost koja inspiriše druge i pokreće dalji razvoj javne uprave“, poručili su iz MJU.
(kraj) nij

Stay Connected