• četvrtak, 04 jun 2026

Litvanija traži nove naloge za hapšenje ruskih zvaničnika zbog napada na Ukrajinu

Litvanija traži nove naloge za hapšenje ruskih zvaničnika zbog napada na Ukrajinu

Vuljnus, (MINA) - Ministar spoljnih poslova Litvanije Kestutis Budris obratio se Tužilaštvu Međunarodnog krivičnog suda (ICC) zbog masovnih napada Rusije na civilnu i energetsku infrastrukturu Ukrajine, tražeći izdavanje novih naloga za hapšenje odgovornih ruskih zvaničnika.

 

Budris je tražio i proširenje već izdatih naloga na nove međunarodne zločine, uključujući i genocid, prenosi Tanjug.

 

“Ovi sistematski napadi, kojima se očigledno nastoji da se ostavi ukrajinsko stanovništvo bez struje, grijanja i vode usred zime, ne mogu da se kvalifikuju drugačije nego kao namjerni pokušaj fizičkog uništenja Ukrajinaca kao grupe”, naveo je Budris u pismu Tužilaštvu ICC.

 

ICC je u martu 2023. godine izdao naloge za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i predsjednice Ruske komisije za djecu Marije Ljvove-Belove, dok su 2024. godine naloge dobili bivši ruski ministar odbrane i komandanti vojske.

(kraj) tam

Stay Connected