• četvrtak, 02 jul 2026

Poslanici danas počinju raspravu o promjenama Ustava

Poslanici danas počinju raspravu o promjenama Ustava

Podgorica, (MINA) – Poslanici crnogorskog parlamenta počeće danas raspravu o promjenama Ustava koje je predložila Vlada, a za čije usvajanje je neophodna dvotrećinska većina.

 

Vlada je predložila promjenu Ustava kojom se mijenja sastav i način izbora članova Sudskog i Tužilačkog savjeta, dok se drugi predlog odnosi na Centralnu banku (CBCG).

 

Novi predlog koji se tiče Sudskog i Tužilačkog savjeta Vlada je utvrdila 19. februara, kada su povukli iz skupštinske procedure prethodni Predlog za promjenu Ustava od 17. aprila prošle godine. 

 

Iz Vlade su tada rekli da se, u pogledu sastava Sudskog savjeta, izmjenama postiže da većinu treba da čine sudije koje su izabrane od svih sudija i da ministar pravde ne treba biti član tog savjeta.

 

„A da članovi Sudskog savjeta koji nijesu sudije treba da budu izabrani na osnovu njihovih profesionalnih referenci i integriteta, na osnovu objektivnih i mjerljivih kriterijuma kako bi dali puni doprinost radu i ostvarivanju ustavnih i zakonskih nadležnosti Sudskog savjeta“, dodali su iz Vlade. 

 

Promjenama je predviđeno da izbor članova Tužilačkog savjeta iz reda uglednih pravnika treba da bude kvalifikovanom većinom, kao i da zaštitne garancije za sastav i način izbor Tužilačkog svajeta treba da budu na nivou ustavnih odredaba u skladu sa važećim zakonodavstvom. 

 

Predlogom za promjenu člana 143 Ustava predviđeno je da je CBCG samostalna i nezavisna organizacija, odgovorna Skupštini, kao i da se o Centralnoj banci donosi zakon.

 

U predlogu se navodi da se izmjenom tog člana Ustava uspostavija ustavni osnov za obezbjeđivanje pune funkcionalne nezavisnosti CBCG i propisuje da status, ciljevi, funkcije, zadaci, poslovanje i organizacija CBCG budu u potpunosti regulisani zakonom, u skladu sa standardima i zahtjevima pravne tekovine Evropske unije u oblasti ekonomske i monetarne unije.

 


"Predlog za promjenu Ustava predviđa da CBCG ostaje samostalna i nezavisna organizacija, odgovorna Skupštini, sa upravijanjem povjerenim Savjetu Centralne banke i rukovođenjem koje vrši guverner, kao i da se o CBCG donosi zakon", piše u predlogu.

 

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić rekao je da će prvo glasanje o promjenama Ustava biti u ponedjeljak.

(kraj) nij/žug

Stay Connected