fbpx
NaslovnicaCrna GoraZaštitiće Cijevnu međunarodnim propisima

Zaštitiće Cijevnu međunarodnim propisima

Podgorica, (MINA) – Crna Gora će pokrenuti sve mehanizme na međunarodnom nivou za zaštitu Cijevne, nakon što nadležni u Albaniji nijesu blagovremeno, adekvatno i argumentovano odgovorili na zahtjeve Crne Gore da se izjasne o mogućem prekograničnom uticaju projekta izgradnje malih hidroelektrana.

Iz Ministarstva poljoprivrede Pobjedi su potvrdili da Albanija nije ispoštovala Konvenciju o vodama koju su dvije vlade potpisale prošle godine u Skadru.

Predsjednik crnogorske vodoprivredne komisije za saradnju sa Albanijom i generalni direktor Direktorata za vodoprivredu Momčilo Blagojević kazao je da će Crna Gora koristiti okvire definisane međunarodnim pravnim aktima.

“Pokrenućemo sve mehanizme za rješavanje ovog problema, obavještavajući nadležne sekretarijate Helsinškog komiteta i Espo-a i Evropsku komisiju o aktivnostima na Cijevni koji potencijalno mogu imati negativne efekte na Crnu Goru”, kazao je Blagojević.

On je objasnio da međunarodno pravo definiše protokole, zakonske okvire i načela, na kojima se bazira upravljanje prekograničnim vodotocima.

“Imamo Konvenciju o zaštiti i korišćenju prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera (Konvencija o vodama ili Helsinška konvencija) koja je usvojena 1992. godine u Helsinkiju i podstiče jačanje bilateralne saradnje u upravljanju prekograničnim vodama«, naveo je Blagojević.

Kako je rekao, potpisnici te Konvencije su i Crna Gora i Albanija, a ona je ujedno bila i i osnov za pripremu Okvirnog sporazuma za upravljanje prekograničnim vodotocima između Crne Gore i Albanije, potpisanog 3. jula 2018. godine u Skadru, na zajedničkoj sjednici vlada dvije države.

On je dodao da Konvencija predviđa formiranje zajedničkih tijela na osnovu potpisanih sporazuma između država koje dijele vodotoke, što je u slučaju Crna Gora Albanija ispoštovano formiranjem Međudržavne komisije za upravljanje vodnim resursima između Crne Gore i Albanije odmah nakon potpisivanja Okvirnog sporazuma.

“Konvencija propisuje i redovno informisanje susjedne strane o aktivnostima koje se planiraju i dijalog o uticaju istih na nizvodnu državu ili države. U ovom slučaju Konvencija nije ispoštovana od strane Albanije”, kazao je Blagojević.

Najčitanije

CEDIS

U četvrtak zbog radova isključenja struje u više opština

Zbog planiranih radova na mreži, u četvrtak 25. aprila, bez napajanja električnom energijom će...